GOPS W MARCISZOWIE INFORMUJE, ŻE PRZYJMOWANE SĄ WNIOSKI O ZASIŁEK CELOWY W ZWIĄZKU Z WYSTĄPIENIEM ZDARZENIA NOSZĄCEGO ZNAMIONA KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ DLA OSÓB LUB RODZIN, KTÓRE PONIOSŁY STRATY W GOSPODARSTWACH DOMOWYCH DO 8.000 TYŚ. ZŁ
W związku z wprowadzeniem zmian w Zasadach udzielania pomocy finansowej, ze środków budżetu państwa z części 85 – Budżety wojewodów, dział 852 – Pomoc społeczna – 85278- Usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz z rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, w formie zasiłków celowych, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej, dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych, zaszła następująca zmiana:
– 1. Kwota zasiłku dla rodziny albo osoby samotnie gospodarującej nie może przekroczyć 8.000 zł (słownie: osiem tysięcy złotych).
Pomoc udzielana jest w formie pomocy doraźnej – zasiłek celowy do wysokości 8000 zł (w budynkach mieszkalnych, w podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych), jeśli osoby znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych w oparciu o posiadane środki własne (żywność, odzież, środki czystości, leki itp.)
Budynek gospodarczy, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza lub służy jako garaż, lokal usługowy – nie kwalifikuje do wspomnianej pomocy.
Pomoc przyznawana jest na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu – po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego.
UWAGA! Wniosek może być złożony nie później niż do 30 dni od dnia wystąpienia zdarzenia o charakterze klęski żywiołowej.
Do wystąpienia z wnioskiem o pomoc uprawnieni są:
– właściciele budynku lub lokalu mieszkalnego,
– osoby mające spółdzielcze własnościowe lub lokatorskie prawo do lokalu,
– najemca lokalu mieszkalnego,
– osoba, wobec której ustalono prawo dożywocia lub służebność mieszkaniową,
– osoba, która jest dzierżawcą budynku gospodarczego.
W trakcie wywiadu środowiskowego ustala się:
– rzeczywiste szkody – należy wskazać zniszczenia wymagające usunięcia w celu dalszego użytkowania lokalu;
– brak możliwości usunięcia przez rodzinę powstałych strat w ramach posiadanych środków własnych i wsparcia ze strony rodziny, fundacji itd.
Pomoc finansowa może być przyznana niezależnie od dochodu i może nie podlegać zwrotowi. Jej wysokość jest uzależniona od tego, czy rodzina może w lokalu zabezpieczać swoje potrzeby bytowe (żywienie, higiena, kontynuowanie nauki przez dzieci, zapewnienie opieki medycznej i zakup leków).
Wysokość pomocy uzależniona jest również od wyceny rzeczywistych strat i zgłaszanych potrzeb z uwzględnieniem sytuacji osób starszych, niepełnosprawnych oraz dzieci.
Zasiłek celowy nie może być traktowany jako rekompensata lub odszkodowanie za straty powstałe w wyniku zdarzenia losowego.
Pomoc nie przysługuje na remont/odbudowę budynku w budowie, domu rekreacyjnego i letniskowego.