Adresaci Programu

Adresatami Programu są osoby w wieku 60 lat i więcej, mające problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzące samodzielnie gospodarstwa domowe lub mieszkające z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Co to za Program i do kogo jest dedykowany?

Program ma za zadanie wsparcie działań na rzecz osób starszych, niesamodzielnych ze względu na wiek i stan  zdrowia. Realizacja Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” obejmuje swoim zakresem dwa moduły:

MODUŁ I – wspierający gminy w zakresie rozwoju działań samopomocowych poprzez uruchomienie i utrzymanie usług opiekuńczych świadczonych w formie usług sąsiedzkich. Celem MODUŁU I jest zapewnienie osobom w  wieku 60 lat i więcej usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich. Usługi sąsiedzkie obejmują pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno – pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy  i kompetencji oraz w miarę potrzeb i możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

MODUŁ II – wspierający gminy w realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. ”opieki na odległość” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych. MODUŁ II ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo i możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osoby starszej przez zwiększenie jej dostępu do tzw. „opieki na odległość”. W ramach tego wsparcia osobie starszej zostaje zapewniony dostęp do tzw. opasek lub innych urządzeń bezpieczeństwa wyposażonych w następujące funkcje: przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja). Opaska bezpieczeństwa daje możliwość wykonania zgłoszenia do dyspozytora np. ratownika medycznego, opiekuna medycznego czy pielęgniarki, w celu podjęcia decyzji o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.

    Gmina, na podstawie zapotrzebowania na w/w wsparcie, będzie mogła podjąć działania w celu wdrożenia rozwiązań pozwalających osobom starszym czuć się bezpieczniej oraz być bardziej samodzielnym, a w razie potrzeby szybko powiadomić bliską osobę, czy służby ratunkowe  o kryzysowej sytuacji, w jakiej się znaleźli.

    Gdzie uzyskać więcej informacji?

    1. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Marciszowie ,
    2.  Telefonicznie pod numerem: 75 74 10 652 osoba do kontaktu: Magdalena Wąchała

    Osoby zainteresowane Programem prosi się o kontakt do dnia 6 lutego b.r., celem prawidłowego oszacowania potrzeb przy składaniu wniosku w ramach Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025.

    Zgłoszenie w ramach rozeznania potrzeb nie jest równoznaczne z przyznaniem przedmiotowego wsparcia. Decyzje o udzieleniu wsparcia podejmowane będą w zależności od wysokości otrzymanych na realizacje ww. programu środków.

    Gmina Marciszów otrzyma dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego w ramach

    Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”- edycja 2025.

    Realizatorem programu będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Marciszowie.

    Na realizacje zadania Gmina otrzyma 142 800 zł natomiast całkowity koszt zadania to 148 800 zł.

    Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

    W sprawach dotyczących programu prosimy kontaktować się pod nr  tel. Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Marciszowie 75 74 106 52

    Osoby zainteresowane przystąpieniem do Programu proszone są o zgłoszenie się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Marciszowie ul. Szkolna 4B w godzinach.

    pn. 7.00 – 16.00

    wt.- czw. 7.00 – 15.00

    pt. 7.00 – 14.00